26 Eylül 2020
Category:
Genel
Comments: Zoom Uygulaması Kurulumu 2020 için yorumlar kapalı

Zoom Uygulaması Kurulumu 2020

Zoom Uygulaması Kurulum ve Kullanım

Korona Virüs salgınının sosyal yaşıma olan etkisi nedeniyle adını sıkça duymaya başladığımız, online ve uzaktan eğitim, canlı canlı gibi kavramların hayatımıza girmesiyle birlikte, internet üzerinden yapılan bu eylemlerin gerçekleştiği bir uygulama olan Zoom Uygulaması kurulum ve kullanımı hakkında az çok hepimizin bilgisi olmuştu. Zoom, daha önce de yaygın ve şubeli iş sektörü tarafından tercih edilen ve internet aracılığı ile uzaktan toplantı yapma olağanı sağlayan sistemin adıdır.

Zoom uygulaması uzaktan eğitim ve canlı ders kavramının hayatımıza girmesi ile birlikte adını sıkça duyuran, hatta çocuğu olsun olmasın herkesin kulak aşinalığı oluştuğu bir uygulama olduğu söylenebilir.

Bu uygulama bulut alt yapısı üzerinden gerçeklesen görüntülü ve sesli sohbet, konferans, seminer vb. toplantıların yapılması amacı ile epeydir kullanılmasına rağmen, Yeni Tip Korona virüs salgını (Kovid-19) ile eğitim alanında kendine kaydadeğer bir yer edinmeyi başardığı hatta en popüler uygulama olarak varlığını gösterdiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Evden eğitimin başlaması ile yükselen ve adını duyuran bu platform oldukça güçlü bir sunucuya sahip olması, bulut uygulaması sayesinde depolama yeteneğinin olması, kolay kurulum ve kullanım kolaylığı mobil uyumluğu ile akıllı telefonlarda da rahatlıkla indirilebilmesi böylece internetin olduğu her cihaza kurulumunun ve kullanımını olması internetin olduğu her ortamda kullanılabilmesi sayesinde yaygın olarak tercih edilir olmuştur. 

Zoom Uygulaması, Neden Tercih Edilir:

Zoom Uygulaması tercih edilmesinin ilk nedeni yukarıda bahsedildiği gibi güçlü bir alt yapı ve depolama yeteneği, yaygın ve kolay kullanım, birçok insan ile online etkileşimin sağlanması, sesli olduğu kadar görüntülü görüşme olanağı belge ve görsel paylaşımına uygun olması, katılım esnasında tüm katılımcıların birbirini duyabildiği gibi kamara üzerinden görebilmesine de imkân tanımasıdır.

Özellikle görsel paylaşım alanı üzerinden akıllı tahta benzeri bir uygulama ile sunum yapabilme, toplantı sahibi (öğretmen, ceo, eğitimci) tarafından oluşturulan sorularım çözümünün yazılabilmesi, gerektiğinde soru oluşturulup katılımcıların cevaplanmasının sağlanması gibi birçok yeteneğe sahiptir. Ayrıca masa üstü ve dizüstü bilgisayarlara indirilen Zoom, kullanıcıya katıldığı eğitim ya da toplantıyı kaydetme olanağı da sunmaktadır. Bu sayede katıldığınız ders daha sonra da izlenebilmekte ve pekiştirme ve tekrar yapabilme şansı sunmaktadır.

Bu uygulanın tercih edilişinin en önemli ikinci nedeni ise kurulum ve kullanımının kolay ve anlaşılır olmasıdır.  Ayrıca Zoom uygulaması için katılımcılar belirli bir hesap oluşturmaya gerek duyulmaksızın tek seferlik girişler halinde belirli periyotlara göre sisteme dahil olunabilmektedir. Toplantı sahibi tarafından davet niteliğindeki toplantı numarası ve şifre ile kolay ve kısa zamanda giriş sağlanmakta olup ders ya da toplantının bitimi ile bu kullanıcı etkinliği de son bulmaktadır. Peki bu sistemin kurulum ve kullanım aşamasının sağlıklı işlemesi için nelere dikkat etmek gerekiyor…

Zoom Uygulaması Nasıl Kurulur ve Kullanılır:

 Zoom Uygulaması, genel olarak birçok kullanıcı tarafında kolayca kurulup ve kullanıma bilinmektedir. Ancak, bazı özel durumlarda bu sistemin doğru çalışmadığı, toplantı esnasında donma, bağlantının kesilmesi, ses ve görüntü ile ilgili teknik sorunlar oluşabilmektedir.

Bu nedenle Zoom kurulum ve kullanımı hakkında temel ve teknik bilgi edinilmesi konu hakkında uzman kişilerden gerekli alp yapı ve ayarların yapılması, oluşacak sorunlar ile baş etme üzerine tevsilerin alınması, sistemin kurulacağı ve kullanılacağı aygıtın özellikleri ve ayarlarının zamanında, doğru ve güncellemesinin yapılmış  olması,  İnternet erişiminin yeterli ve sürekliliğinin olması, ses ve görüntü kalitesi için gerekli donanımın ve ekipmanın edinilme süreci ve uyumunun olup olmadığın denenmesi, Zoom uygulamasının  cihaza ile bağlantısının doğru yapılması vb. Ön hazırlık işlemlerinin yaptırılması gerekmektedir.

Kurulumun sağlıklı olması kullanım sırası ve kullanım sonrası oluşacak teknik sorunları çözeceği gibi kurulumun yapılacağı cihazın korunması ve bakımı gibi işlemlerin mutlaka bilirkişilerce değerlendirilmesi ve belirli periyotlarla takibinin yapılması önemlidir.

Öngörülerin yapılmasına karşın tutarsız ve belirsizce devam eden pandemi düzeydeki Korona Virüs salgınının ne zaman hakkında net bir şeyin söylenmediği bu dönemde canlı ders, uzaktan eğitim, on line toplantı ve sınav gibi başlıkların uzun süre gündemde kalacağını düşünüldüğünde Zoom uygulamasının eğitimin bir parçası olarak uzun süre kurulup kullanılmasının zorunlu olduğu anlaşılmaktadır.

Comments are closed.